خریدفروش سنگ اسلب پلاک تراورتن مرمر در اصفهان | تضممینی

خریدفروش سنگ اسلب پلاک تراورتن مرمر در اصفهان | تضممینی فروش و معرفی اینترنتی سنگ های طبیعی

خریدفروش سنگ اسلب پلاک تراورتن مرمر در اصفهان | تضممینی

خریدفروش سنگ اسلب پلاک تراورتن مرمر در اصفهان | تضممینی فروش و معرفی اینترنتی سنگ های طبیعی


خریدفروش سنگ اسلب پلاک تراورتن مرمر در اصفهان | تضممینی فروش و معرفی اینترنتی سنگ های طبیعی
09131078535

دنبال کنندگان ۱ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
پیام های کوتاه
آخرین مطالب

سنگ کوبیک قرمز و آجری اسپلیت شده معدن ساوه

شنبه, ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۱۲:۲۴ ق.ظ

سنگ  کوبیک قرمز و آجری اسپلیت شده معدن ساوه

سنگ کوبیک چیست؟

سنگ کوبیک در اصطلاح به سنگی اطلاق می گردد که بعد از تولید حالت مکعبی داشته باشد ،
این سنگفرش جزو قدیمی‌ترین سنگفرش های استفاده شده در دنیا میباشد که در موارد فراوانی استفاده میشود و میتوان به استفاده از آن در محوطه‌سازی پارک‌ها، ویلاها، آبنماها ، جوی آب، سرعت‌گیرهای خیابان ها و  اشاره کرد.


مزایای استفاده از سنگ کوبیک:

 1-کف سازی محوطه ها و خیابان و پیاده رو ها
2- سنگ کوبیک دارای استحکام و مقاومت بسیار بالا در برابر عوامل مختلفی از جمله سایش، شکستگی، تغییرات بد آب و هوایی،تحمل بارهای سنگین و عوامل شیمیایی و ... میباشد.
3-تنوع  این نوع سنگ فرش دررنگ، نقش و طرح های مختلف
4- از سنگ کیوبیک میتوان بدون نیاز به زیرسازی دقیق و تجهیزات خاص استفاده نمود.
5-این سنگفرش دارای قابلیت ترمیم، تعمیر و تعویض بسیار آسان و سریع دارد و اجرای دوباره آن نیازی به مصالح جدید ندارد.
6-قابلیت اجرای سنگ فرش کوبیک بر روی کلیه سطوح بدون توجه به زیر سازی آن
7-دفع سریع آب های سطحی و عدم لغزندگی سطحی در زمان بازندگی برف و باران یا فصل سرما بابت یخ زدگی.
8-نصب آسان و سریع ، حتی بدون سیمان به صورت خشکه چینی
9-قیمت بسیار مناسب و هزینه پایین جهت نصب با مصالح ارزان قیمت.
10-دوام بسیار بسیار بالای سنگ کوبیک و قابلیت استفاده مجدد از این سنگ


سنگ کوبیک ایران به دو صورت کلی در حال تولید است:
1 - سنگ کوبیک منظم:
2- سنگ کوبیک اسپلیت شده ( یا به اصطلاح بعضی نامنظم) :

کوبیک منظم مروارید مشهد

تصویر: کوبیک منظم مروارید مشهد


کوبیک اسپلیت شده معدن ساوه

تصویر: کوبیک اسپلیت شده معدن ساوه

استفاده از سنگ کوبیک در بسیاری از کشورهای اروپایی و برخی از کشورهای آسیایی قدمت استفاده از آن به سالهای دور و حتی قبل از میلاد حضرت مسیح برمیگردد تا جایی که یکی قدیمی ترین جاده های دنیا ایتالیا که با سنگ کوبیک فرش شده است مربوطه به حدود 2300 سال قبل می باشد . سنگ کوبیک یکی از ماندگار ترین مصالح برای کف و سنگ فرش خیابان و پیاده رو میباشد. نکته مهم و قابل ذکر اینست که علاوه بر ماندگاری و طول عمر سنگ فرش کوبیک با توجه به وجود تنوع رنگ در تولید سنگ کوبیک قابلیت اجرا آن در طرح ها و نقش های مختلف وجود دارد.


روش تولید سنگ فرش کوبیک منظم در ایران به این صورت است که از سنگ های کوپ شمش های 10 *10 در ارتفاع های تقریبی 40 الی 50 سانتی تولید می شوند و بنا به در خواست های مشتری مبنی بر ارتفاع های مختلف که عموما 5 یا 10 سانت است این شمش ها با ارتفاع های5 یا 10  سانتی گیوتین و شکسته میشوند و سنگی که در این روش تولید می گردد دارای 4 وجه کناری به صورت کاملا منظم و یکنواخت با مقطع 10*10 به صورت برش خورده و دو وجه دیگر به صورت شکسته میباشد. این سنگ فرش کوبیک منظم در خط تولید این مجموعه در اصفهان که عموما کوبیک گرانیت سفید و مشکی نطنز است در حال تولید میباشد.


سنگ کوبیک نامنظم ( سنگ کوبیک تولید شده با دستگاه کاتر)
این نوع سنگ فرش کوبیک در محل معدن کوثر در جاده ساوه همدان متعلق به این مجموعه در حال تولید می باشد. فرآیند تولید سنگ کوبیک نامنظم (اسپلیت شده)  به این صورت است که بعد از استخراج سنگهای تخت بزرگ از معدن توسط بیل مکانیکی به ابعاد و قطعات کوچکتر ترجیها قطعات مکعبی با وزن حداکثر 500 کیلوگرم شکسته شده سپس به وسیله لودر به محل و محدوده جره ثقیل دستگاه کاتر بزرگ  حمل میگردد . از این مرحله به بعد سنگ مالون های تخت و بزرگ توسط جره ثقیل بر روی میز دستگاه گیوتین بزرگ قرار گرفته و تبدیل به مکعب های کوچکتر با ابعادی که هر کدام از وجوه ترجیحا مضربی از 10 سانت باشد با وزن حداکثر 30 کیلوگرم تبدیل میگردند. سپس این سنگ ها به وسیله سرسره فلزی و نوار نقاله در دسترس اپراتور های دستگاه کاتر های کوچکتر قرار گرفته و این کاتر ها سنگهای مکبی بزرگ را به قطعات کوچکتر که همان سنگ کوبیک یا سنگ آجری باشد تبدیل مینمایند. ابعاد سنگ کوبیک 10 *10 سانت با ارتفاع 7 الی 10 سانت تولید میگردد.


در صورتی که سنگها در زمان تولید سنگ کوبیک ابعاد و فرم مناسبی جهت تولید سنگ آجری داشته باشند قبل از آن که گیوتین شوند و تبدیل به سنگ کوبیک شوند  به سنگ آجری تبدیل میگردند،  سنگ آجری دارای مقطعی به ابعاد 10*10 به طول 20 الی 40 سانت تولید میگردند .


نکته جالب و مهمی که لازم است بدانید این است که در استاندارد تولید سنگ فرش کوبیک، از لحاظ فنی سنگ کوبیک ی مورد تایید استاندارد است که در هیچ یک از وجوه سنگ کوبیک اثری از برش  وجود نداشته باشد و در اکثر موارد توسط دستگاه گیوتین یا کاتر تولید شده باشد مگر در موارد خاص و معدود که از سنگ  کوبیک منظم 4 بر برش استفاده میگردد که در این صورت بسیاری از مشتریان کشورهای اروپایی ترجیح میدهند 4 وجه برش خورده سنگ فلیم شده تا سطوح سنگ اثری از برش در آنها نباشد.


سنگ کوبیک قرمزو سنگ آجری معدن ساوه :


سنگ کوبیک قرمزو سنگ آجری معدن ساوه دارای هارمونی رنگی به هاله هایی از رنگ قهوه ای ،قرمز جگری،خاکستری،طوسی و سبز می باشد و این تم رنگی زیبایی این سنگ کوبیک را دو چندان می نماید در میان مشتریان این مجموعه اصولا سنگ کوبیک تولید شده در معدن با نام سنگ کوبیک قرمز و قهوه ای ساوه شناخته می شود.


سنگ کوبیک اسپلیت شده یعنی سنگ کوبیک ی که به وسیله دستگاه گیوتین یا کاتر به روش شکسته شدن و گیوتین شدن تولید میگردد.
نکته مهم دیگری که لازم است بدانید این است که در حقیقت نام اصلی سنگ کوبیک نامنظم سنگ کوبیک اسپلیت شده یا گیوتین شده است اما به دلیل این که بعضی از تولید کنندگان سنگ کوبیک اصفهان سنگهای بسیار بی کیفیتی را روانه بازار مینمایند متاسفانه  با همین  نامگذاری نادرست کیفیت نامناسب خود را توجیه مینمایند.


سنگ  کوبیک نامنظم که هم اکنون توسط بعضی تولید کنندگان سنگ کوبیک اصفهان در حال تولید است در اکثر موارد چنان بی کیفیت هستند که نظر مشتریان در مورد سنگ فرش کوبیک اسپلیت شده بسیار نامساعد شده و در اغلب مواقع از خرید آن طفره میروند. اما لازم است بدانید در صورتی که کیفیت سنگ کوبیک اسپلیت شده طبق استانداردهای بین المللی باشد، زیبایی این سبک از سنگ کوبیک حتی بسیار بیشتر از سنگ کوبیک منظم خواهد بود چرا که سنک کوبیک منظم با توجه به این که از ابعاد منظمی تبعیت میکند بعد از اجرا یک حالت مصنوعی و غیر طبیعی به خود خواهد گرفت ولی سنگ کوبیک اسپلیت شده با توجه به تلرانس محدودی که در ابعاد دارد روح طبیعی بودن در آن حفظ خواهد شد.

سنگ کوبیک قرمز قهوه ای معدن ساوه در حال استفاده به عوان مصالح بنایی

تصویر: سنگ کوبیک قرمز قهوه ای معدن ساوه در حال استفاده به عنوان آجر (مصالح بنایی) و نما کاری


سنگ فرش کوبیک قرمز

تصویر: سنگ فرش کوبیک درجه 2 تولید شده در معدن ساوه


سنگ فرش کوبیک معدن ساوه

تصویر: سنگ کوبیک قرمز معدن ساوه در حال اجرای سنگفرش در رمپ پارکینگ


سنگ کوبیک مشهد :


شاید برای شما سوال باشد که دلیل اختلاف قیمت بسیار زیاد بین سنگ کوبیک مشهد و سنگ کوبیک اصفهان در چیست ؟
سنگ کوبیک مشهد عموما از معادن سنگ مروارید مشهد که به اشتباه به آن گرانیت گفته میشود تولید می گردد. این سنگ، کوپ آن دارای قیمت بسیار مناسب و ارزان نسبت به سنگهای گرانیت سفید و مشکی نطنز اصفهان است. جنس بسیار ضعیف سنگ مروارید مشهد سرعت را برای برش سنگ و گیوتین کردن آن هموارو پر شتاب نموده و شاید به جرات بتوان گفت سرعت تولید آن 3 یا 4 برابر سنگ کوبیک گرانیت سفید نطنز یا سنگ کوبیک گرانیت مشکی نطنز می باشد و همچنین سنگ کوبیک مروارید مشهد از ضایعات تولید جدول که در اصطلاح سرو کله جدول می باشد تولید میگردد و همین موارد باعث شده تا قیمت تمام شده محصول برای عرضه به بازار حدود نصف قیمت کوبیک گرانیت نطنز تمام شود، تا جایی که میتوان گفت به دلیل کرایه حمل منماسب تا کارخانه، سرعت بالا در تولید (بدلیل سست بودن سنگ مروارید مشهد)  و استفاده از ضایعات و سرو کله ضخیم بری این کارخانه ها  با وجود قیمت کم سنگ کوبیک مشهد سود بیشتری نصیب تولید کنندکان آن گردد.


در استفاده ازسنگ کوبیک مشهد که بیشتر هم سنگ مروارید مشهد تولید می شود لازم است این نکته را بدانیدکه بدلیل سست بودن آن ماندگاری بالایی از آن انتظار نمیرود پس در زمان انتخاب سنگ کوبیک مشهد شرایط پروژه را بررسی نمایید و در مسیر های پرتردد به هیچ وجه از سنگ کوبیک ضعیف و کم استقامت استفاده ننمایید و در انتخاب خود تجدید نظر فرمایید.
البته برای استفاده در پیاده رو ها با توجه به قیمت مناسب آن انتخاب مناسبی به نظر می رسد.

سنگ کوبیک مروارید سفید مشهد

تصویر: کوبیک سفید منظم مروارید مشهد

سنگ کوبیک نطنز :
 در منطقه نطنز اصفهان معادن متعددی از سنگ تزیینی از جمله مرمر ،تراورتن و گرانیت وجود دارند.
معادن گرانیت موجود در منطقه نطنز به اسم های گرانیت مشکی نطنز و گرانیت سفید نطنز که هر کدام در چند محدوده استخراج میشوند وجود دارد. کوبیک گرانیت سفید گل پنبه ای نطنز و همچنین کوبیک گرانیت مشکی نطنز در بازار مصرف سنگ کوبیک به دلیل کیفیت بسیار بالای این سنگ ها از استقبال عمومی خوبی برخوردار هستند.


معادن گرانیت نطنز در فاصله حدود 100 کیلومتری از قطب صنعت سنگ ایران (شهرک صنعتی مخمود آباد) قرار دارند و سنگ هایی که در این معادن دارای کیفیت پایین تر قرار دارند و جهت برش سنگ های پلاک مناسب نیستد از انها جهت برش و تولید کوبیک منظم استفاده میگردد.

کوبیک گرانیت سفید نطنز

تصویر: کوبیک منظم گرانیت سفید نطنز- تهرانسنگ کوبیک مشکی نطنز

تصویر: کوبیک گرانیت مشکی نطنز


 روش اجرا سنگ  کوبیک :
بعد از اجرای مرا حل زیرسازی ،کف آماده اجرا سنگ  کوبیک می باشد ، با توجه به این که سنگ فرش کوبیک عموما به صورت خشکه  چینی نصب می گردد استاد کار شروع به پهن کردن ماسه شسته تر جیها( 05) با ارتفاع حداقل 10 سانت نموده وبعد از ریسمان کش کردم آنها  سنگ کوبیک را با چکش آهنی داخل شن ها( با رعایت فاصله لازم بین سنگ های کوبیک ) به صورت ریسمان کش و اصطلاحا هم باد می کوبد و سطح رویی سنگ های کوبیک را در یک سطح تنظیم مینماید (به کمک شمشه چهار تراش چوبی شمشه کش میگردد) بعد از این مرحله باید از کمپکتور کوچکی جهت کمپکت شدن سنگ های کوبیک استفاد نمود بعد از کمپکت شدن سنگها نوبت به بند کشی سنگ  کوبیک میرسد ،برای بند کشی اصولا  ماسه شسته 03 و سیمان را در حالت خشک ( هر 8 تا 10 متر مربع حدودا یک کیسه سیمان برای بند کشی لازم است) مخلوط نموده و در بین فاصله ایجاد شده در بین سنگ های کوبیک جارو و پر مینمایند . بعد از اتمام این مرحله شروع به شستن سنگهای اجرا شده با آب تحت فشار مینمایند ، در این موقع که بندهای خشک نیز آب خورده و خیس میشوند سنگ فرش  کوبیک نیز شسته و تمیز می شود در مرحله آخر دوبار جهت این که پرداخت نهایی انجام شود وسنگهای اجرا شده  هم به اندازه کافی چفت و بست شوند یک بار دیگر سنگ فرش  کوبیک توسط کمپکتور کوبیده شده و اجرای سنگ کوبیک به اتمام میرسد.


 در برخی مواقع برای این که بند بین سنگ  کوبیک سفید شود و بعد ازاین مرحله نهایی و قبل از خشک شدن شن و ماسه بین سنگها ( بندکشی سنگ ها) سیمان سفید و مقداری پودر سنگ مخلوط شده بین بند کشی سنگها ریخته و جارو کش مینماییم تا بندها با سیمان سفید رنگشان تغییر نماید و یک بار دیگر روی آن آب پاشیده میشود.


نکته بسیار مهم :
دلیل این که بسیاری از سنگ های کوبیک بعد از مدتی سطح بسیار ناصاف و دارای پستی بلندی پیدا مینمایند چیست؟
 به هیچ وجه از ماسه بادی جهت زیر کار سنگ کوبیک استفاده ننمایید ، دلیل آن هم این نکته است که ماسه بادی بعد از جذب رطوبت، افزایش حجمی گاه تا 40 درصد دارد و همین نکته باعث می شود که بعد از اتمام و اجرا سنگ فرش کوبیک ماسه های زیر کار با جذب رطوبت شروع به افزایش حجم نمایند و سطح سنک کوبیک اجرا شده به خاطر این افزایش حجم دارای پستی بلندی و ناهمواری های زیادی گردد که جلوه ،زیبایی و ارزش  خود ر از دست خواهد داد.


نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی